środa, 19 października 2011

Uczta z serów i wina

Wino i sery podawane są razem od wieków. Można się nimi cieszyć gdy są młode i delikatne w smaku, albo rozsmakowywać się w nich gdy są już dojrzałe i wyraziste. Uczta z serów i wina ma także tę zaletę, że nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań, poza zakupem i doborem składników...

Jak poznać dobry ser?
Miłośnicy sera przebierają w różnych gatunkach, serach twardych, półtwardych oraz miękkich i delikatnych. Umiejętność rozpoznania wysokiej jakości serów przychodzi wraz z doświadczeniem, jednak pomoc dla laika mogą stanowić oznaczenia jakości. Na serach pochodzących z Francji szukajmy certyfikatu AOC, na hiszpańskich DO, a na włoskich DOP

Jak podajemy sery?
W ciągu wielowiekowej tradycji łączenia sera z winem wyrażenie deska serów (hiszp. tabla de quesos, wł. tavola per fromaggi, fr. plateau de fromage) nabrało szczególnego znaczenia. Przywodzi ono na myśl tradycyjną gościnność kultur basenu morza śródziemnego, a także posiłek spożywany wspólnie – raczej w celu spędzenia czasu razem, niż w celu zaspokojenia głodu. O czym należy pamiętać serwując gościom deskę serów? Zapewnijmy odpowiednią temperaturę serwowanych przysmaków, wyjmując je z lodówki 45-60 minut przed podaniem. W temperaturze pokojowej sery odzyskują właściwą konsystencję i aromaty.

Jak łączyć wino i sery? (podstawowe zasady) 
Choć smak jest kwestią gustu, to istnieją pewne zasady łączenia win i serów, które warto znać…

Pierwszą z nich jest szczególna ostrożność przy łączeniu czerwonego wina i wyrazistych serów żółtych. Niektóre sery żółte przyćmiewają smak wybornego wina, a wino wydobywa z nich niepożądaną nutę goryczki. Najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem na łączenie wybranego gatunku sera z odpowiednim winem, jest wybranie produktów o podobnym smaku i charakterze (łagodne z łagodnym, wyraziste z wyrazistym, ziołowe z ziołowym itp.), a także serów i win pochodzących z podobnych regionów. Ogólna zasada mówi, że łagodne i delikatne sery z białą pleśniową skórką, na przykład camembert lub brie lepiej jest łączyć z białym winem. Kwaśny odczyn białego wina doskonale wzbogaca łagodny smak tych serów oraz ułatwia trawienie (są to produkty o wysokiej zawartości tłuszczu). Twarde i łagodne sery żółte łączmy z czerwonym, wytrawnym winem – wyrazistym lecz niezbyt ciężkim. Pamiętajmy, że napój i potrawa zawsze powinny uzupełniać się i wzbogacać, a nie przyćmiewać lub pozostawiać w ustach nieprzyjemny posmak. Najbardziej aromatyczne i najmocniejsze czerwone wina, pasują do niebieskich serów pleśniowych, takich jak gorgonzola, czy roquefort.
Co jednak zrobić, gdy na zorganizowanym przyjęciu możemy podać gościom tylko jeden rodzaj trunku do wielu serów? Wtedy trzeba zgodzić się na pewien kompromis - prawdopodobnie najlepszym z możliwych będzie czerwone, dość mocne i wytrawne wino.

Znawcy serów i koneserzy win dobrze wiedzą, że pewne gatunki win i serów pasują do siebie lepiej niż inne. Połączenia niezgodne z przyjętymi zasadami, mogą być równie smaczne jak te od dawna sprawdzone, jednak mogą być również uznane za pewną ekstrawagancję. Niezależnie od tego, czy zechcecie zastosować się do powyższych wskazówek, czy też zdacie się na własną intuicję, zachęcam was do eksperymentowania. W sklepach można obecnie kupić wiele pysznych i ciekawych serów, które czekają na butelkę szlachetnego trunku. Jeśli natomiast zainteresował was dzisiejszy post, w następnym znajdziecie kilka przykładów uznanych połączeń win i serów. W przykładach uwzględnię zarówno popularne polskie „sery kanapkowe” elementaler i goudę, jak i smaki nieco bardziej wyrafinowane – razem z Ronic serdecznie zapraszam.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...