czwartek, 22 września 2011

Kukurydza na trzy sposoby

Żółta i słodka kukurydza kojarzy mi się z wakacjami i wycieczkami rowerowymi za miasto, ale także z przekąską sprzedawaną na starówkach przez ulicznych handlarzy. Jest  to jednak nie tylko warzywo końca lata, ale także wczesnej jesieni, ponieważ dojrzałe kolby mogą pozostawać na łodygach aż do pierwszych przymrozków. Choć jeszcze parę tygodni temu w sklepach przeważała kukurydza sprowadzana z zagranicy, to teraz bez trudu można kupić taką pochodzącą z polskich upraw. Wrzesień jest zatem wspaniałą porą na delektowanie się świeżą i polską kukurydzą. Zgodnie z tradycją tego bloga, trzeba dodać, że jest ona nie tylko smaczna, ale ma również wiele wartości odżywczych. Jest bogatym źródłem witamin – kwasu foliowego, witaminy B6 i tiaminy oraz minerałów – zawiera między innymi cynk, magnez, fosfor i żelazo

Trzy sposoby na przygotowanie kukurydzy:

TRADYCYJNY (W WODZIE)
Obraną kukurydzę można ugotować w lekko osłodzonej wodzie z kilkoma kroplami cytryny (dzięki cytrynie ziarna są bardziej złociste). Kolbę solimy dopiero tuż przed podaniem. Gotowanie kukurydzy wodzie trwa zazwyczaj około 30 minut, ale nie ma ściśle określonego czasu, gdyż często zależy to od wielkości i świeżości produktu. Powinno się to robić do momentu, aż ziarna staną się miękkie.

NA PARZE
Wiele osób twierdzi, że jest to najlepszy sposób na przygotowanie kukurydzy i zachowanie jej wszystkich walorów odżywczych. Obrane, dojrzałe kolby łamiemy na pół (kukurydzę o wiele łatwiej złamać, niż przekroić) i wrzucamy do garnka do gotowania na parze. Jeśli posiadamy naczynia w systemie kominowym (ułożone jedno na drugim), kukurydza może stać się częścią większego posiłku. Gotowanie na parze trwa krócej niż gotowanie w wodzie i zabiera zazwyczaj około 20 minut, ale już po 15 minutach należy sprawdzić miękkość warzywa.

W PIEKARNIKU LUB NA GRILLU
Jeśli uda się wam zakupić kukurydzę w liściach (najlepiej prosto od rolnika) polecam sposób na przygotowanie jej na grillu lub w piekarniku. Bardzo istotne jest by kukurydza była młoda i świeża oraz by jej ziarna miały jasnożółty kolor i były miękkie.

Składniki:
2 kolby kukurydzy, 1 koperek, 3 łyżki masła, 2 nieduże ząbki czosnku.
masło czosnkowo-koperkowe
Przygotowanie:
  • Czosnek pokroić w drobną kosteczkę, koperek poszatkować. Za pomocą łyżeczki wymieszać koperek i czosnek z masłem.
  • Kukurydzę obrać z kilku zewnętrznych liści.  Pozostałe liście odchylić w dół by odsłonić kolbę. 
  • Kolbę posmarować przygotowanym masłem czosnkowo-koperkowym, a następnie zawinąć w liście. 
  • Tak przygotowaną kukurydzę podgrzewać na grillu lub w rozgrzanym piekarniku przez około 15-20 minut. Sprawdzić miękkość ziaren po około 15 minutach.

2 komentarze:

salmon pisze...

A jak nie ma liści to może owinięcie w folie alumniniową też się sprawdzi?

Ronic Inspirujące Dodatki pisze...

To chyba dobry pomysł, warto byłoby wypróbować :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...