wtorek, 19 kwietnia 2011

Jajko - esencja Wielkanocy

Na stole wielkanocnym nie ma chyba ważniejszego składnika niż jajko. Od wieków stanowi ono symbol życia, odrodzenia i zmartwychwstania. Wśród świątecznych potraw powinno pojawić się pod wieloma postaciami i w różnych oprawach. Jajko smakuje w sałatkach, z majonezem, z pieczarkami i na wiele więcej mniej lub bardziej wyrafinowanych sposobów. 


Co dobrego mogą zrobić jajka dla naszego zdrowia?
Przede wszystkim są źródłem pełnowartościowego białka, zawierającego ważne aminokwasy. Po za tym dostarczają witamin A, B2, B12, E i D, a także kwasu pantotenowego i składników mineralnych: fosforu, magnezu, potasu, żelaza i wapnia. Stanowią również źródło lecytyny i luteiny, która chroni wzrok przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. 

Cholesterol – fakty i mity
Jajka straciły opinię zdrowego pożywienia mniej więcej w latach 70 XX wieku. Naukowcy przyczepili im etykietkę „bomby cholesterolowej” w znacznej mierze powodującej zagrożenie miażdżycą. Te ostrzeżenia są tylko w części prawdziwe. To prawda, że zawartość cholesterolu w jajkach jest stosunkowo duża, jednak dziś okazuje się, że za choroby układu krążenia przede wszystkim odpowiedzialne są nasycone kwasy tłuszczowe, których jajko zawiera niewiele. Dietetycy zalecają ludziom zdrowym spożywanie nie więcej niż 3-4 jajek w tygodniu, a osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu nie więcej niż 1-2 jajek. Nie należy ich całkowicie eliminować z diety, ponieważ obok mleka są jedynymi produktami, które dostarczają wartościowych, wzorcowych pod względem budowy aminokwasów.Jak przechowywać?
Całe jajka przechowywane w lodówce (najlepiej w kartonowym pojemniku) zachowują świeżość do trzech tygodni. Żółtka w niskiej temperaturze można przechowywać do 3 dni, a białka, jeśli są hermetycznie zamknięte, nawet tydzień. Nie warto trzymać jaj w otwartych przegródkach lodówki, ponieważ skorupka pochłania zapachy z otoczenia.

Jak rozpoznać świeżość?
Najprościej po matowej skorupce. Po za tym białko świeżego, surowego jajka powinno być zwarte i ściągnięte, a żółtko wypukłe. Z wiekiem jajka tracą swoją konsystencję i spoistość.

Które jajka są najlepsze?
Zdecydowanie te z chowu ekologicznego lub hodowane na wolnym wybiegu. Pierwsza cyferka w kodzie takich jajek to 0 lub 1. Kury z chowu ściółkowego i klatkowego hodowane są w pomieszczeniach i nie mają możliwości wybiegu. Najgorszy jest chów klatkowy – z niego pochodzą najtańsze i najgorsze jakościowo jajka, a zwierzęta w takiej hodowli naprawdę cierpią.

Jajka na miękko i na twardo

Jajko na twardo powinniśmy gotować we wrzątku przez 10 minut. Jeśli wyjmujemy je z lodówki należy potrzymać je chwilę pod ciepłą wodą, aby nie pękło w wyniku różnic temperatur.
Jajko na miękko
Stopień miękkości jest kwestią gustu, ale jajko na miękko powinno gotować się we wrzątku około 2-5 minut.

Inspiracje…

Kilka ciekawych, niebanalnych pomysłów na jaja wielkanocne można znaleźć na blogu Lepszy Smak.

Na blogu Same Dobre Rzeczy pomysł na jajka faszerowane z kiełkami. Również polecam!

A prawdziwa kopalnia przepisów wielkanocnych z jajkiem i nie tylko na blogu Around The Kitchen Table.

Razem z Ronic życzę wam udanych przygotowań do Świąt Wielkanocnych i zapraszam do śledzenia bloga. W następnych wpisach ciekawe (mam nadzieję) inspiracje z kuchni włoskiej i japońskiej. Zapraszam! Marta.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...