wtorek, 5 kwietnia 2011

Kiełki - źródło cennych składników

Wczesną wiosną na nowo przypominamy sobie o potrzebach naszego organizmu. Siłownie i salony kosmetyczne zapełniają się od klientów, którzy przed nadejściem cieplejszych dni pragną poprawić niedoskonałości. Coraz więcej osób interesuje się również tym co wrzuca do garnka oraz sprawdza tabele kaloryczne i zawartość witamin w poszczególnych produktach.

Myśląc o zdrowiu wiele osób ulega pokusie zakupu ładnie wyglądających nowalijek. Niestety – na prawdziwe i zdrowe rzodkiewki, ogórki czy pomidory musimy jeszcze trochę poczekać. Już teraz możemy jednak sami wyhodować sobie kiełki. Nie warto jest kupować gotowych, ponieważ obserwowanie jak rosną sprawia naprawdę dużą przyjemność.

Kiełki nigdy nie były i raczej nie będą produktem, którym interesowałby się wielki biznes. Z tego powodu nie ma wielu badań i szczegółowych informacji na temat ich wartości odżywczych. Powszechnie wiadomo, że kiełki mają dużą zawartość minerałów takich jak żelazo, cynk, potas, a także witamin A, C i E. Mimo braku szczegółowych danych, kiełki bez wątpienia można zaliczyć do najzdrowszych dostępnych produktów. Nie bez powodu hoduje się je od ponad 5.000 lat.

Są ważnym składnikiem wielu dań azjatyckich. W Chinach i Korei najbardziej popularnym materiałem na kiełki są nasiona soi, natomiast w pozostałych krajach Azji najczęściej hoduje się drobne fasolki mung. Kiełki fasoli mung są charakterystyczne ze względu na grube, napęczniałe korzenie. Niestety w domowych warunkach trudno jest wyhodować takie korzenie jakie spotykamy w potrawach kuchni chińskiej serwowanych w restauracjach (także w Polsce).

Wskazówki dotyczące hodowli fasoli mung:
Należy je płukać co 8-12 godzin.
Pierwsze nadające się do jedzenia kiełki powstają po 2-3 dniach.
Kiełki o sporych korzeniach pojawiają się po 4-6 dniach.
Aby przyspieszyć powstanie kiełków można moczyć je w dość ciepłej, jednak niezbyt gorącej wodzie.

Wartości odżywcze niektórych kiełków:
Soczewica – bogata w żelazo, wapń i fosfor
Fasola mung – dobre źródło potasu i żelaza
Słonecznik – bogaty w wapń, żelazo, fosfor
Pszenica – zawiera dużo magnezu i fosforu

Inspiracje: ciekawy wpis poświęcony kiełkom na looka.blogspot.com - dokładnie TU .

Mam nadzieję, że udało mi się was przekonać do hodowania kiełków we własnym domu. Razem z Ronic zapraszam do śledzenia kolejnych wpisów – Marta.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...