czwartek, 21 kwietnia 2011

Camembert - francuski specjał

Ser camembert jest nieodłącznym dodatkiem francuskiej kuchni. Od dawien dawna wytwarzany był w nadmorskich, pełnych zieleni regionach znajdujących się na północy Francji. Legenda mówi, że receptura Camembert’a została stworzona przez Marie Harel, która w czasie rewolucji francuskiej udzieliła schronienia mnichowi z Brie i od niego uzyskała wiele cennych wskazówek. Nie wiadomo ile jest prawdy w tej romantycznej opowieści, jednak dziś pewne jest, że camembert sprzedaje się znakomicie i robi karierę nie tylko we Francji, ale na całym świecie.

Skórka camemberta…
Swoistą „skórkę” camemberta tworzy biały nalot wytworzony przez bakterie o nazwie penicillium candidum. Skórka nie powinna być popękana, zbyt szara i nie może zapadać się w środku sera. Na oryginalnym camembercie często występują małe brązowe plamki, które są oznaką jakości. Na brzegach prawdziwy camembert powinien być lekko żółtawy.

Jak podajemy?
Przed podaniem dobrze jest zostawić ser na kilkadziesiąt minut w temperaturze pokojowej – uzyska wtedy łagodniejszy smak i aromat. Nie należy go stawiać na ostrym słońcu, ani w mocno nagrzanym miejscu.





Oryginalny/nieoryginalny?
Certyfikowany camembert (oznaczenie AOC) wytwarzany jest wyłącznie ze świeżego mleka, według niezmiennych i starych receptur. W Polsce najczęściej można kupić ser produkowany z mleka pasteryzowanego – jest wtedy dłużej trwały. Różnica w smaku pomiędzy jednym a drugim jest wyczuwalna.


Oryginalny camembert jest sprzedawany w specjalnych drewnianych pudełkach, które umożliwiają przepływ powietrza i chronią jego delikatną zawartość.


Jak przechowywać?
Camembert powinno się przechowywać w temperaturze około 8°C, czyli mniej więcej takiej jaka występuje w piwnicach. Jeśli nie posiadamy takiego pomieszczenia, najlepiej jest przechowywać  go w najcieplejszych miejscach w lodówce, czyli na górnej półce lub na samym dole razem z warzywami.

Rada: nigdy nie zawijaj camemberta w plastik, ponieważ ten ser musi oddychać!


Inspiracje...
Camembert doskonale smakuje pokrojony na drobne trójkąty z dodatkiem świeżych ziół i oliwek. Można go również zapiekać w piekarniku uzyskując ciekawe fondue, a także podsmażać na patelni w panierce z bułki tartej, ziół czy orzechów. Z gorącym, roztopionym w środku camembertem doskonale komponuje się słodko-gorzka żurawina, a także miody i kwaskowate komfitury.

O serach można pisać w nieskończoność. Bywają znakomitą przystawką, dodatkiem i daniem głównym.  Wśród rozmaitych jaj i mazurków mogą być również ciekawostką na Wielkanocnym stole. Razem z Ronic chciałabym życzyć wam samych udanych potraw oraz wesołych i spokojnych Świąt Wielkanocnych - Marta.

2 komentarze:

kikimora pisze...

Mój najukochańszy ser... A w każdym razie jest jednym z tych, do których zawsze wracam. Niestety mam możliwość kupować tylko ten marki Hochland, ale i tak jest przepyszny. Uwielbiam z makaronem, w zapiekankach, za pizzy, na grzankach, na kanapce z bazylią i orzechami włoskimi, w sałatkach... Wszędzie praktycznie. :)

Ronic Inspirujące Dodatki pisze...

Camembert jest rzeczywiście znakomity! Sery to w ogóle temat rzeka, w najbliższym czasie z pewnością powrócę do tematu :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...