wtorek, 22 marca 2011

Cytryna czy limonka?

W celach kulinarnych często używa się ich wymiennie, stanowią jednak dwa różne gatunki cytrusów. Mimo wszystko z punktu widzenia wartości odżywczych oba owoce są do siebie bardzo podobne, a dla przeciętnego konsumenta główna różnica pomiędzy nimi polega jedynie na smaku i dostępności w sklepach. Limonki są zazwyczaj mniejsze i posiadają mocniejszy, słodszy aromat. Wyróżnia je również swoisty urok egzotyki, którego zwykłym, popularnym cytrynom nieco brakuje. Zarówno cytryny jak limonki są doskonałym źródłem witaminy C, B6 i zdrowych flawonoidów. 

Nieznaczną przewagą wartości odżywczych wyróżniają się cytryny. Są bogatsze w witaminę C, która jest niezbędna do zachowania silnego systemu immunologicznego. Posiadają również większe ilości potasu, który ma duże znaczenie dla utrzymania prawidłowej pracy serca. Limonki wyróżniają się za większą ilością witaminy A co może mieć korzystne znaczenie między innymi dla wzroku oraz skóry i paznokci. Oba cytrusy od wieków cenione są za właściwości dezynfekcyjne oraz zawartość antyoksydantów, a także posiadają substancje zmniejszające ryzyko zachorowania na raka żołądka, piersi, płuc i okrężnicy. A zatem jeśli zastanawiacie się co wybrać, cytrynę czy limonkę – kierujcie się wyłącznie własnym upodobaniem i smakiem.

DRINK OCZYSZCZAJĄCY ORGANIZM

Rano do szklanki z ciepłą wodą dodaj sok z cytryny bądź limonki oraz miód pszczeli. Wymieszaj składniki łyżeczką, a z wierzchu posyp cynamonem. Pomożesz organizmowi pozbyć się toksyn i dostarczysz mu niezbędnej o poranku energii.

Razem z Ronic zapraszam was do eksperymentowania w kuchni z cytryną i limonką oraz odkrywania nowych zastosowań i smaków. Dziękuję również za pozytywne opinie na temat bloga i zachęcam do czytania kolejnych wpisów - Marta.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...