wtorek, 1 marca 2011

Co to jest superjedzenie?

Jakiś czas temu pisałam na blogu o tym, że według pani naukowiec z Health&Nutrition w USA czekolada może być uznana za „superowoc”. W internecie natknęłam się wtedy również na określenie „superfood” czyli, jeśli chcielibyśmy dosłownie je przetłumaczyć, „superjedzenie”. Postanowiłam sprawdzić co ono faktycznie znaczy.

Termin superjedzenie może kojarzyć się różnie. Samo słowo "super jest często nadużywane w reklamach i dlatego na myśl przywołuje skojarzenia z marketingiem. Słowa „super jedzenie" (pisane oddzielnie) pojawiają się również w tekstach dotyczących genetycznie modyfikowanej żywności (GMO). Terminu „superjedzenie” (pisane łącznie) najczęściej używa się jednak w odniesieniu do zwykłych, niezmienionych genetycznie produktów żywnościowych, takich jak zielona herbata, oliwa z oliwek, jajka, czy pomidory. Co zatem znaczy to tajemnicze słowo?

Nie ma żadnej definicji słowa superjedzenie, mimo że na liście produktów określanych tym mianem ciągle przybywają nowe pozycje. Do najbardziej znanych należą z pewnością ryby o dużej zawartości kwasów omega-3 (takie jak łosoś, makrela, tuńczyk), marchewka ze względu na zawartość beta-carotenu, pomidory ze względu na obecność likopenu, czy borówka amerykańska ze względu na dużą zawartość witaminy C.

Kryteria na podstawie których określa się coś jako superjedzenie, są bardzo szerokie – może to być zarówno zmniejszanie ryzyka zachorowalności na raka, obniżanie poziomu cholesterolu jak i pozytywne działanie na wygląd lub pamięć. Zalety takiej żywności, zwłaszcza ryb, owoców i warzyw z pewnością są niepodważalne, choć bywa, że producenci często przeceniają ich korzystne działanie na człowieka. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ określenie produktu mianem superjedzenia w znacznym stopniu przekłada się na późniejszą sprzedaż.

Kilka lat temu dobrze było to widać na przykładzie borówek - specjaliści do spraw żywienia promowali je jako owoce szczególnie bogate w witaminy i antyoksydanty, wspomagające pracę układu krążenia oraz utrzymanie dobrej kondycji skóry. Po tych i innych podobnych informacjach, które masowo pojawiały się w mediach, sprzedaż borówek gwałtownie wzrosła.

Jak zatem ustosunkować się do superjedzenia? Jeść je, ale nie wierzyć w nadprzyrodzone właściwości produktów. Warzywa, owoce, ryby, nasiona i inne zdrowe składniki potraw powinny być po prostu częścią zdrowej, zróżnicowanej diety.


Razem z Ronic zapraszam was do śledzenia kolejnych postów - Marta

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...