Obecnie naukowcy zwracają ogromną uwagę na witaminę D. Niektóre doniesienia trafiają na pierwsze strony gazet, inne pozostają znane jedynie wąskiej grupie osób. Dziś chciałabym podzielić się z wami kilkoma najnowszymi odkryciami, które wydają mi się ciekawe, a niekoniecznie widnieją w kolorowych nagłówkach.
Witamina D, a rak piersi…
Niedawne badania przeprowadzone we Francji na 636 kobietach chorych na raka piersi oraz 1,272 kobietach zdrowych wykazały, że ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet z większym poziomem witaminy D jest o 27% niższe. U kobiet poniżej 53 roku życia ryzyko to było aż o 40% niższe.
Witamina D, a kalorie…
Śniadanie bogate w wapno i witaminę D ułatwia organizmowi spalanie kalorii i tłuszczu oraz może zmniejszyć dzienny poziom spożycia kalorii.
Poziom witaminy D w organizmie można sprawdzić przez proste badanie krwi. Dobra rada - witaminę D w kapsułkach najlepiej jest spożywać razem z największym posiłkiem w ciągu dnia, ponieważ pomaga to w jej absorpcji.
Co zrobić, jeśli poziom witaminy D w organizmie jest za niski?
Poniższe informacje łatwo można znaleźć także w innych źródłach, ale aby zaoszczędzić wam szukania pozwolę sobie dodać kilka „oczywistości”. Ponieważ tradycyjna dieta zawiera zazwyczaj zbyt mało witaminy D, w Europie wzbogaca się w nią margarynę i płatki śniadaniowe. Jeśli na co dzień nie jadasz tych produktów, a badania wykażą braki witaminy D, możesz rozważyć uzupełnienie jej gotowymi suplementami, spędzać więcej czasu na słońcu lub wzbogacać swoje dania o ryby (np. łosoś, tuńczyk, śledź czy makrela) i jajka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz