czwartek, 24 lutego 2011

Brązowy czy biały - garść ciekawostek na temat ryżu

W internecie natknęłam się na interesujące porównanie dotyczące brązowego i białego ryżu. Ponieważ tekst uznałam za całkiem dobry, postanowiłam go przetłumaczyć na język polski bez większych zmian (ale, zastrzegam, nie dosłownie). Oto on:

Brązowy ryż zawsze przedstawiany jest w porównaniu do białego i określany jako ten zdrowszy. Jednak jeśli uważnie przyjrzeć się właściwościom odżywczym obu, okaże się, że różnice między nimi wcale nie są duże. Czy zalety brązowego ryżu są przereklamowane?

Pełne ziarna, także brązowego ryżu, są zazwyczaj bogatsze w błonnik oraz kilka innych składników odżywczych, których nie zawierają ich białe odpowiedniki. Jednak różnice pomiędzy białym, a brązowym ryżem nie są tak znaczne jak zazwyczaj się uważa.

Biały i brązowy ryż zawiera niemal tę samą liczbę kalorii (około 200) na szklankę ugotowanego produktu. Oba rodzaje ryżu zawierają również porównywalną ilość tiaminy i niacyny. Każdy z nich dostarcza sporą ilość witaminy A, C i E. Biały ryż, w przeciwieństwie do brązowego, zawiera ponadto sporą ilość kwasu foliowego i żelaza.

Z drugiej strony brązowy ryż jest bogatszy w magnez i selen. Dzięki błonnikowi szybciej zaspokaja także uczucie głodu i ma lepszy indeks glikemiczny (sprawia, że nasz poziom glukozy we krwi jest bardziej  stabilny). 

Brązowy ryż ma zatem pewne wartości odżywcze, przeważające nad białym, ale ich znaczenie może nieco zaskakiwać. Średnio wypieczony ziemniak przyrządzony w mundurku zawiera porównywalną ilość błonnika, jednak posiada więcej witaminy C, B6, kwasu foliowego i żelaza niż brązowy ryż. 

Czy powinniśmy zatem zaprzestać spożywania ryżu na rzecz ziemniaków w mundurkach? Niekoniecznie. Trudno bowiem wyobrazić sobie sushi o smaku prawdziwych „polskich ziemniaczków”.

Razem z Ronic zapraszam was do śledzenia kolejnych wpisów  – Marta

Źródło:http://www.self.com/fooddiet/blogs/nutritiondata/2010/12/the-suprising-truth-about-brow.html

1 komentarz:

Nikola Pustała pisze...

Jak można pisać takie bzdury? To aż boli. Naprawdę tak trudno poczytać (porządnie) na temat tego, o czym się pisze?
Ani brązowy, ani biały ryż nie zawierają witamin A, C i E...
Oczyszczanie ryżu brązowego (wytwarzanie białego) niszczy lwią część składników - m.in. prawie całą tiaminę.

Z resztą... szkoda już słów.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...