czwartek, 15 września 2011

Trochę o konserwantach ( + przepis na pyszną konfiturę paprykową)

Jesień to chyba najlepsza pora na to, by podjąć dyskusję na temat konserwantów obecnych w naszej żywności. Wiadomo przecież, że producenci, po to by zwiększyć termin przydatności, dodają ich do produktów całe mnóstwo. Oczywiście, konserwant nie zawsze musi oznaczać coś złego, jeśli jednak chcemy mieć pewność co do produktów, które zjadamy, najlepiej przygotujmy je samodzielnie.

Właśnie teraz w sklepach można dostać prawdziwe, smaczne pomidory, paprykę, ogórki, a także niemal wszystkie owoce, jakie rosną w polskim klimacie. Jest to zatem dobry moment na wykonywanie domowych przetworów, które nie tylko są o wiele zdrowsze, ale również o niebo przewyższają smakiem te dostępne na półkach sklepowych.

Sztuczne dodatki szkodzą

Nie ma recepty, która pozwoli nam uchronić się przed wszystkimi chorobami, ale wielu poważnym schorzeniom można zapobiec jedząc artykuły spożywcze nie zawierające sztucznych substancji chemicznych. Niezdrowe dodatki do żywności są obecnie jedną z podstawowych przyczyn alergii. Może to oznaczać nie tylko swędzące wysypki, ale także problemy z przewodem pokarmowym, zaparcia i biegunki, a także nieuzasadniony kaszel i duszności. Konserwanty spożywane w nadmiernej ilości mogą być również przyczyną nowotworów – najczęściej tych dotyczących narządów przewodu pokarmowego: między innymi raka żołądka, odbytnicy, trzustki i jelita grubego.

Dżemy i konfitury

W Polsce na szczęście nadal można czasem dostać prawdziwe dżemy bez konserwantów, stabilizatorów i sztucznych barwników. Oczywiście kupując nawet taki dżem nie mamy pewności co do jakości owoców z jakich został wykonany oraz nie widzimy w jaki sposób przebiegał proces produkcji. Jeśli jednak musimy dokonać zakupu, sprawdźmy dokładnie informacje znajdujące się na opakowaniu. Co można spotkać w dżemach konserwowanych chemicznie? Można natknąć się na okryte złą sławą kwas benzoesowy lub kwas sorbowy. Oba składniki, choć dopuszczone do użycia, nie są najzdrowsze i mogą powodować reakcje alergiczne. Szczególną uwagę należy zwrócić na przetwory o niskiej zawartości cukru, ponieważ często zawierają one więcej konserwantów i mniej witamin. 

Konfitura z papryki bardzo dobrze łączy się z serami i mięsem

















Przetwory z papryki i ze śliwek

W dobrych naczyniach kuchennych smaczne i zdrowe przetwory można przygotować bardzo szybko i bez większych kłopotów. Warte polecenia są tradycyjne powidła śliwkowe, które robi się jedynie z cukru i owoców. Dzięki obecności warstwy antyadhezyjnej, która zapobiega przywieraniu, w naczyniach Ronic powidła wystarczy zamieszać jedynie na początku i na końcu gotowania. Osoby, które poszukują jednak czegoś bardziej wyrafinowanego powinny wypróbować przepis na smaczne konfitury z papryki. Konfitury są jednocześnie słodkie i wytrawne – doskonale nadają się do serów, twarogów i mięs.

Składniki: 1 kg wydrążonej czerwonej papryki, 1 kg cukru, sok z 1 cytryny.
Przygotowanie: Paprykę rozdrobnić w robocie kuchennym, następnie gotować z cukrem na małym ogniu do momentu aż konfitura zacznie gęstnieć i od czasu do czasu zamieszać. Pod koniec gotowania dodać sok z cytryny. Rada: do smaku można także dodać startą skórkę z cytryny i utłuczone w moździerzu goździki.

Ponieważ bardzo ważne jest, aby w naszej codziennej diecie zjadać jak najmniej sztucznych dodatków, a jednocześnie wydobyć z potrawy maksimum naturalnego smaku i aromatu będę powracać do tematu konserwantów podczas pisania o innych produktach. Jeśli interesuje was temat zdrowego żywienia, razem z Ronic zapraszam was do zaglądania na bloga – Marta.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...