czwartek, 21 lipca 2011

Awokado – owoc na przekór


Ten kto myśli o owocach, jako o słodkiej przekąsce zawierającej wodę i trochę węglowodanów, w wypadku Awokado może się nieco zdziwić. Jest ono bowiem wyjątkowo mało zasobne w cukry i wyjątkowo obfite w tłuszcze. Dla tych, którzy dbają o linię dodam, że są to przede wszystkim zdrowe tłuszcze, które dostarczają organizmowi sporo energii, a jednocześnie usprawniają metabolizm i obniżają poziom cholesterolu. Z powyższych powodów awokado to wartościowy składnik nie tylko w diecie osób pragnących zrzucić kilka kilogramów, ale również w menu wegetarian i diabetyków. Awokado zawiera także sporo witamin, w tym witaminy E, która sprawia, że skóra wydaje się młodsza i lepiej odżywiona. Warto dodać, że olej ekstrahowany z awokado używany jest do produkcji wielu kremów, olejków do kąpieli, szamponów oraz innych kosmetyków.

Inne zdrowotne zalety awokado, które mogą przekonać Cię do wypróbowania go to:

•    Duża zawartość potasu (trzy razy większa, niż w bananach). Pierwiastek ten pomaga utrzymać prawidłową gospodarkę elektrolitową ciała oraz odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu komórek nerwowych.
•    Duża ilość kwasu foliowego, który jest szczególnie ważny dla młodych kobiet i matek.
•    Duża zawartość antyoksydantów, które pomagają neutralizować wolne rodniki, przyczyniają się do poprawy wzroku oraz zmniejszają ryzyko rozwoju niektórych wad wzroku i chorób oczu, między innymi astygmatyzmu, zaćmy czy katarakty.

Jak wybierać awokado?

By sprawdzić, czy awokado jest dojrzałe zdecydowanie, ale niezbyt mocno naciśnij je kciukiem. Jeśli skórka pod naporem lekko się ugnie, znaczy to, że owoc jest dojrzały.

Jak pokroić awokado?


•    krojenie na pół
By pokroić awokado natnij je wzdłuż po jednej stronie owocu. Nóż zatrzyma się na okrągłej pestce i będzie przesuwał się wzdłuż niej. W ten sposób można przeciąć cały owoc lub jedynie jego połowę. Co zrobić z nienaciętą częścią? Łatwo odrywa się ją chwytając awokado po obu stronach i przekręcając obie części w przeciwnych kierunkach.
•    pozbywanie się pestki
Wbijając nóż w pestkę i razem z nią podnosząc go do góry łatwo okleja się twardą pestkę od miąższu.

•    krojenie w kostkę
Aby pokroić awokado w kostkę, natnij je w odpowiedni sposób, gdy jeszcze znajduje się w skórce, a potem wydłub zawartość za pomocą łyżeczki.

Dobra rada: aby wnętrze owocu szybko nie zbrązowiało możesz skropić je sokiem z cytryny.

To nie ostatni wpis na temat awokado. W następnym zamieszczę nieco informacji na temat przechowywania i jedzenia owocu. Razem z Ronic zapraszam Was zatem do zaglądania na bloga – Marta.

3 komentarze:

kikimora pisze...

Dawno nie jadłam avocado, dzięki za przypomnienie. Nie wiedziałam, że ma aż tyle potasu, a właściwie to w ogóle nie wiedziałam, ze ma w sobie potas :) Pozdrawiam

Ronic Inspirujące Dodatki pisze...

Nie ma za co :)! Awokado zawiera wyjątkowo dużo potasu, który jest niezbędny do prawidłowego działania komórek. Z innych minerałów warto wymienić też spore ilości magnezu, miedzi, fosforu. Nic tylko zajadać się awokado ;)

Paula pisze...

a ja awokado bardzo lubię na słodko :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...