środa, 29 czerwca 2011

Mozzarella

Tak jak w przypadku wielu innych bardzo lubianych produktów, na przykład wina czy sera camembert, mozzarella ma swoją legendę związaną z narodzinami receptury. Podobno pierwsza mozzarella powstała gdy w starej, neapolitańskiej fabryce sera do gorącej wody przez przypadek wpadły grudki utworzone ze zsiadłego mleka

Obecnie uważa się, że najlepsza i najbardziej autentyczna mozzarella pochodzi właśnie z okolic Neapolu i przygotowywana jest z bawolego mleka. Świeży, jednodniowy ser jest wyjątkowo pulchny, łagodny i wilgotny. Aby wydłużyć okres przechowywania mozzarelli i ułatwić jej dystrybucję producenci szybko nauczyli się wytwarzać ją z mleka pasteryzowanego oraz zatapiać w solance w celu utrzymania wilgotności. Produkt, który kupujemy w sklepach nie jest już tym, jakiego można spróbować u drobnych, włoskich dostawców, którzy nadal w południowo-środkowych Włoszech zaraz po wyprodukowaniu sprzedają go swoim klientom w pierwotnej formie.

W niektórych polskich sklepach (zwłaszcza tych w dużych miastach i sprzedających produkty z wyższej półki) można czasem dostać mozzarellę z mleka bawolego, utrwaloną w solance lub w serwatce. Jej smak odbiega od świeżego produktu, jednak jest bardziej kremowy, niż smak mozzarelli z mleka krowiego. Nie znaczy to jednak, że popularna mozzarella jaką możemy kupić w większości sklepów w Polsce do niczego się nie nadaje. Także w tej postaci jest ona bardzo smacznym dodatkiem do sałatek, pizzy i kanapek. Mozzarella doskonale komponuje się z pomidorami, bazylią, czosnkiem, oregano i oliwą z oliwek. Można ją panierować bułce tartej, zapiekać na pizzy, a także zjadać na surowo. Chyba najczęściej jada się ją jednak z pomidorami, bazylią i oliwą z oliwek jako sałatkę, którą włosi nazywają caprese.

Tym co mnie przekonuje do mozzarelli, to jej delikatny smak i specyficzna konsystencja, niemniej warto wiedzieć, że jest ona również źródłem wartościowych protein i wapnia. Jeśli chcielibyście dodać jakieś przepisy lub informacje od siebie, to tradycyjnie razem z Ronic zachęcam was do komentowania  poniżej – Marta.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...