środa, 27 lipca 2011

Zupa z pora i ziemniaków

Por z pewnością nie jest warzywem, które w Polakach wzbudzałoby wiele emocji. Choć używamy go do większości zup i wielu sałatek, to nie wypowiadamy się o nim z takim uwielbieniem jak czasami mówimy o czosnku, albo o cebuli. Niewiele osób wie, że por zawiera sporo witaminy B9 i B6, a także, że jest bogatym źródłem potasu. Przez nielicznych por bywa ceniony za właściwości moczopędne. Białe części pora wykorzystane w przepisie na dzisiejszą zupę zawierają delikatne włókna roślinne, które są łatwo strawne nawet dla dzieci. Z wyżej wymienionych przyczyn, a także z powodu znakomitego smaku gorąco polecam wam zupę z pora.


Składniki:
1.       3 duże pory
2.       1 mała cebulka
3.       2 łyżki masła
4.       1 i 1/2 szklanki wody
5.        2 szklanki bulionu
6.       4 duże ziemniaki
7.       świeży tymianek lub oregano
8.       sól, pieprz
Przygotowanie:
1.       Cebulkę i białe części porów pokrój w drobną kostkę, a następnie podduś w garnku lub głębokim rondelku na dwóch łyżkach masła, tak aby warzywa zrobiły się miękkie, ale nie stały się złociste. Dodaj sól i pieprz, a następnie podgrzewaj warzywa przez około 10 minut. Dodaj bulion, wodę i ziemniaki i gotuj całość na wolnym ogniu jeszcze przez około 20 minut.

2.       Około 2/3 wywaru przelej do robota kuchennego i zmiksuj, a następnie dodaj z powrotem do rondelka. Na patelni możesz podsmażyć poszatkowane kawałki pora i dla dekoracji dodać je do zupy. Posyp i udekoruj całość również świeżym tymiankiem lub oregano.

1 komentarz:

Paula pisze...

zapowiada się pysznie!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...